کدام روش سرمایه گذاری بهتر است؟

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری همیشه با ریسک همراه بوده است. حتی هنگامی که سرمایه خود را در بانک می‌گذارید، با ریسک مواجه می‌شوید. جالب است بدانید که هر چه انتظار سود بیشتری از سرمایه گذاری داشته باشید، ریسک ضرر و زیان هم در آن بیشتر خواهد بود و بالعکس. در سال‌های اخیر بازار ارز و دلار تحولات و نوسانات بسیاری داشته و در سرمایه گذاری تاثیر به سزایی داشته است. تقاضای ارز در ماه‌ها یا روزهای مختلف متفاوت است.

وجود دلالان در بازار ارز یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ دلار به حساب می‌آیند. در بعضی مواقع دلیلی برای افزایش قیمت دلار وجود ندارد و یا درخواست و تقاضای دلار کاهش پیدا می‌کند ولی با ورود دلالان ارز، قیمت دلار به صورت نامتعارف افزایش می‌یابد و در زندگی مردم تاثیر بسیاری دارد. همچنین دولت تلاش می‌کند که دلالان را از این بازار خارج کند.

سرمایه گذاری بر روی دلار

با عوامل خارجی و نوساناتی که وجود دارد، اعتماد کردن به قیمت دلار کار سختی است و ریسک زیادی را به همراه دارد. در صورتی که روی دلار سرمایه گذاری کنید و با کاهش قیمت دلار مواجه شوید، بخشی از سرمایه شما از بین می‌رود، بنابرین سرمایه گذاری روی دلار کار عاقلانه‌ای نیست.

دلار

صرافی پرشیا ارز در اصفهان آماده خدمت رسانی برای خرید و فروش ارز جهت سرمایه گذاری به شما مشتریان عزیز است.

سرمایه گذاری با خرید طلا و سکه

خرید طلا هم یکی از روش‌های جذاب برای سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران بسیاری را به خود جذب کرده است. طلا در واقع یکی از عنصرهایی است که عوامل داخلی بر قیمت آن تاثیر زیادی ندارد و تحت تاثیر عوامل خارجی است.

نمودار افزایش قیمت طلا و سکه معمولا در سال‌های اخیر به صورت صعودی بوده است. خاصیت نقدینگی سریع سکه از عوامل مهمی است که سکه را به عنوان بازاری مهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است؛ به این معنا که اگر شما سکه‌ای را خریداری کرده‌اید، می‌توانید به صرافی یا طلافروشی در نزدیکی خود مراجعه کنید و آن را بفروشید.

این خصوصیت طلا و سکه برای سرمایه گذاران بسیار مهم است، زیرا می‌توانند بدون محدودیت سرمایه خود را نقد کنند. همچنین خرید و فروش سکه نیز محدودیت مکانی و زمانی ندارد.

بسیاری از خانواده‌ها هم به عنوان زینت و هم به عنوان سرمایه گذاری طلا را خریداری می‌کنند. بازار طلا و سکه به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن محسوب می‌شود ولی اخیرا به دلیل وجود نوسانات بازار بهتر است با آگاهی کامل وارد این حوزه شوید. این بازار همیشه ثبات خوبی داشته است ولی همیشه عوامل خارجی و داخلی سبب تشنج این فضا می‌شوند.

سرمایه گذاری روی سکه

زمانی باید اقدام به خرید سکه کنید که بازار ثبات نسبی داشته باشد. زیرا اگر بازار دچار نوسانات غیر قابل پیش بینی باشد به همان میزان که ممکن است سود کنید امکان ضرر هم وجود دارد. زمانی که قیمت دلار شروع به افزایش می‌کند بر قیمت سکه و طلا هم تاثیر می‌گذارد.

در هنگام خرید طلا باید به وزن و عیار آن توجه کرد و همچنین در خرید سکه هم باید به تاریخ و بسته ‌بندی سکه توجه کرد و از طلا فروشی‌ها و صرافی‌های مطمئن خرید کرد. درباره سرمایه گذاری روی طلا باید به عوامل مختلفی مانند اجرت ساخت، میزان استفاده از سنگ‌های اتمی و وارداتی بودن طلای مورد نظر توجه کرد تا به سود رسید.

تفاوتی که بین طلا و سکه وجود دارد این است که برای طلا‌ی ساخته شده شما اجرت ساخت پرداخت می‌کنید و در زمان فروش این مبلغ نادیده گرفته می‌شود و باید طلا را با قیمت پایین‌تری بفروشید، ولی در مورد سکه این چنین نیست.

سرمایه گذاری در بانک

سودی که بانک‌ها در مقابل سپرده گذاری شما پرداخت می‌کنند اغلب کمتر از مقدار تورم است و در طولانی مدت امکان زیان کردن وجود دارد. ولی ریسک سرمایه گذاری در بانک نسبت به روش‌های دیگر کمتر است و سود آن در آخر هر ماه قابل برداشت است. در صورتی که سرمایه شما کم است می‌توانید از سیستم بانکی برای پس انداز کردن و سرمایه گذاری کوتاه مدت استفاده کنید.

سرمایه گذاری در فارکس

با توجه به گسترش امکانات نرم افزاری و مالی پلتفرم‌های معاملاتی، کارگزاران بازار فارکس علاوه بر جفت ارزها، امکان داد و ستد انواع فلزات گران‌بها، نفت، کالاهای استراتژیک، سهام بورس‌های معتبر بین‌المللی و ارزدیجیتال را برای مشتریان فراهم نموده اند.  بازار فارکس هزینه ترانش پایینی نسبت به بازار سهام دارد.

در هر ساعتی از شبانه روز امکان انجام معامله وجود دارد و باعث می‌شود سود بیشتری نصیب معامله‌گران شود. این بازار از پر ریسک‌ترین بازارهای معاملاتی است و فردی که وارد این بازار می‌شود، باید از پیچیدگی‌های آن اطلاع داشته باشد، زیرا بازار فارکس دارای نوسانات شدید و سریعی است.

معاملات بازار فارکس

فعالیت کردن در بازار فارکس نیازمند مهارت و اطلاعات بسیار زیادی است، زیرا نوسانات بالا و ریسک زیاد فقط برای افرادی که آموزش حرفه‌ای دیده باشند و منابع خوبی در دسترس داشته باشند مناسب است.

صندوق‌های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری نوعی نهاد مالی به حساب می‌آیند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه گذاری در اوراق بهادار است. مالکان صندوق‌ها به نسبت سرمایه گذاری خود، نسبت به سود و زیان صندوق شریک هستند. در واقع سرمایه گذاری در صندوق روش غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس است.

یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری، صرفه جویی در وقت افراد سهامدار است. زیرا سهامداران نیازی به تحلیل و رصد بازار ندارند و این کار را صندوق انجام می‌دهد و آن‌ها می‌توانند درآمدی دوم و بدون صرف زمان داشته باشند.

نتیجه‌گیری

با بررسی این مقاله به این نتیجه می‌رسیم که سرمایه گذاری روی طلا و سکه امنیت بالاتری نسبت به بازار دلار دارد. ریسک سرمایه گذاری روی دلار بسیار بیشتر از طلا و سکه است. سرمایه گذاری روی دلار سود کمتری دارد و نقد شدن آن مشکلات خاص خودش را دارد. همچنین در این مقاله به روش‌های سرمایه گذاری در بازار فارکس و بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره نموده ایم. شما می‌توانید از طریق خدمات صرافی پرشیا ارز در اصفهان، جهت سرمایه گذاری و مشاوره اقدام نمایید.