پوند انگلیس

پوند انگلستان

بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که پوند نمادی از بریتانیا است. پوند استرلینگ به طور رسمی و بصورت مخفف با GBP نمایش داده می‌شود که واحد کوچک‌تر آن، پنی است. پوند یکی از با ارزش‌ترین ارزهای جهان است. بر اساس اسناد معتبر، پوند، قدیمی‌ترین واحد پول در جهان محسوب می‌شود. عدم پیوستن انگلستان به اتحاد پولی کشورهای بزرگ اروپایی به واسطه قدرت پوند، از دلایل اهمیت پوند برای انگلستان محسوب می‌شود.

ممکن است در سال‌های آینده پوند به واسطه کاهش ارزش دلار وضعیت به مراتب بهتری پیدا کند. کشورهای مختلفی مانند انگلستان تلاش می‌کنند تا کشورهای متقاضی که دلار را حذف کرده‌اند را به خود جذب کنند.

تاریخچه پوند انگلیس

بیش از 300 سال است که بانک انگلیس وظیفه طراحی و چاپ اسکناس‌ها را بر عهده دارد. در این زمان طولانی پوند انگلیس دچار تغییرات بسیاری شده است.

اولین سکه پوند در سال 1489 در زمان پادشاهی هنری هفتم زده شد. همچنین در سال 1694 اسکناس‌های پوند وارد چرخه پولی انگلیس شدند. جالب است بدانید این اسکناس‌ها با دست طراحی می‌شدند.

این واحد پولی در ابتدا با واحدهای کوچک‌تر مثل شیلینگ و پنی کار می‌کرد و پس از آن با ورود سیستم اعشاری، سیستم اندازه‌گیری آن دچار تغییر شد.

از سال 1660 سکه‌ها به شکل مکانیزه ضرب شدند و دور سکه، نوشته‌هایی حک شد که جعل کردن سکه دشوار شد. پس از به وجود آمدن واحد پولی یورو، بسیاری از کشورها واحد پولی خود را حذف کرده و از یورو استفاده کردند. ولی پوند انگلیس توانست جایگاه خود را حفظ کند.

چه کشورهایی از پوند استفاده می‌کنند؟

همان طور که گفته شد پوند یکی از ارزهای ارزشمند در جهان است، که در کشورهایی مانند گرجستان و سرزمین‌های تحت سلطه کشور بریتانیا در اقیانوس هند، در معاملات مالی و داد وستدها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سکه و اسکناس پوند

پوند مصری، پوند سودانی، پوند جبل‎الطارق، پوند سوریه و پوند لبنان با پوند استرلینگ هم ارزش نیست.

البته این پوندهایی که نام برده شد، تفاوت اندکی با پوند انگلیس دارد و تقریبا با پوند انگلیس هم ارزش هستند. کشورهای مختلفی از پوند به عنوان واحد اصلی استفاده می‌کنند. کشورهایی از جمله:

 • بریتانیا (پوند استرلینگ)
 • مصر (پوند مصری)
 • لبنان (پوند لبنانی)
 • سودان جنوبی (پوند سودان جنوبی)
 • سودان (پوند سودانی)
 • سوریه (پوند سوریه‌ای)
 • آیلز آو من (پوند مانکس)
 • جرزی (پوند جرزی)
 • گوئرنزی (پوند گوئرنزی)
 • جبل‌الطارق (پوند جبل الطارق)
 •  سنت هلن، جزیره اسکنشن و تریستان داکونها (هر سه پوند سنت هلن)
 •  جزایر فالکلند (پوند جزایر فالکلند)

مقادیر پوند انگلیس

هم اکنون 5 مقدار پولی مختلف برای اسکناس پوند وجود دارد، که عبارت هستند از: 5، 10، 20 و 50. همچنین واحد پولی یک پوندی هم وجود دارد که به صورت سکه است و اسکناس آن به ندرت در اسکاتلند به چاپ می‌رسد. سکه‌های ضرب شده پوند شامل مقادیر 1، 2، 5، 10، 20 و 50 پنی است.

مسئولیت چاپ با بانک‌های مختلف

تنها تعداد اندکی از بانک‌ها می‌توانند پوند انگلیس را به چاپ برسانند. بانک انگلیس اسکناس‌ها را برای استفاده در انگلستان و ولز طراحی می‌کند.

واحد پول انگلستان پوند است

بانک سلطنتی اسکاتلند و بانک اسکاتلند، اسکناس‌‌ها را برای استفاده در اسکاتلند تولید می‌کنند. اسکناس‌های ایرلند شمالی توسط بانک ایرلند، بانک اعتماد اول و بانک‌های Danske  و Ulster  تولید می‌شوند. 

معمولا اسکناس‌های طراحی شده در اسکاتلند و ایرلند شمالی زیاد مورد استقبال نیستند. در واقع از این اسکناس‌ها می‌توان در کشورهای خودشان استفاده کرد و مشکلی به وجود نمی‌آید، ولی اگر از آن‌ها در انگلستان استفاده شود، امکان این که طرف مقابل به سختی این مقادیر را بپذیرد وجود دارد؛ ولی سکه‌ها و اسکناس‌های بانک انگلستان در همه کشورهایی که از پوند استفاده می‌کنند، مورد قبول است.

در بازار جهانی بعد از واحدهای پولی یورو و دلار آمریکا، پوند انگلیس، ارزش و جایگاه بسیار خوبی دارد. سران دولتی و حکومتی انگلیس، به اهمیت و ارزش پوند انگلیس در دنیا واقف هستند و تلاش می‌کنند این ارز را به جایگاه‌های بالاتری در بازار جهانی برسانند و کشورهای بیشتری را به استفاده از پوند انگلیس تشویق کنند. این چنین است، که پوند انگلیس دارای آینده ای بسیار درخشان در رقابت‌های بازار جهانی ارز و پول است. خرید و فروش انواع اسکناس‌های معتبر دنیا را می‌توانید در صرافی پرشیا ارز اصفهان انجام دهید.