یوان چین

یوان چین

واحد پول چین یوان یا رنمینبی نامیده می‌شود. Renminbi به معنای ( ارز رایج مردم) می‌باشد و مخفف آن RMB است و به طور کلی ارز چین را تعریف می‌کند. یوان یا رنمینبی به عنوان پول رایج مردم کشور چین شناخته شده‌ است. کد ارزی برای یوان CNY است که نماد ارز به حساب می‌آید. مردم کشور چین در زبان محاوره ای خود به یوان، کوای می‌گویند. در ادامه‌ی مطلب شما را با واحد پول چین آشنا می‌کنیم.

گذر زمان بر واحد پول چین

رنمینبی اولین بار در تاریخ 1 دسامبر سال 1948 توسط بانک حزب کمونیست چین صادر شد. در آن زمان، حزب کمونیستی چین در جنگ داخلی با حزب ملی گرای چین بود که واحد پول ویژه خود را داشت و اولین صدور رنمینبی برای ایجاد ثبات در مناطق تحت کنترل کمونیست که به پیروزی حزب کمونیستی چین کمک می کرد، استفاده شد.

پس از شکست ناسیونالیست‌ها در سال 1949 ، دولت جدید چین با ساده‌سازی سیستم مالی خود و متمرکز کردن مدیریت ارز، تورم شدیدی را که رژیم قدیمی را آزار می داد، برطرف کرد. در سری دوم، در سال 1955، بانک خلق چین، (بانک مرکزی چین)، سری دوم رنمینبی خود را صادر کرد که جایگزین اولین سری با نرخ یک RMB جدید به 10،000 RMB قدیمی شد، که از آن زمان تاکنون بدون تغییر مانده است. سری سوم RMB در سال 1962 صادر شد که از فناوری چاپ چند رنگ و برای اولین بار از صفحات چاپ حکاکی شده‌ دستی استفاده می‌کرد.

با اصلاحات اقتصادی چین در دهه 1980 ، RMB کاهش یافته و با سهولت بیشتری معامله شد و نرخ ارز واقع بینانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری ایجاد کرد. در سال 1987 ، سری چهارم RMB با جوهرمغناطیسی و جوهر فلورسنت صادر شد. در سال 1999 ، سری پنجم RMB منتشر شد که بر روی آن تصویری از مائو تسه تونگ را نشان می داد.

دولت چین، یوان را تقریبا در همان مقدار تا سال 2005 نگه داشت و ایالات متحده، چین را به پایین نگه داشتن نرخ یوان متهم کرد. رئیس جمهور امریکا، (هنگ پالسون) را به عنوان وزیر خزانه‌داری امریکا منصوب کرد تا از چین بخواهد ارزش پول خود را افزایش دهد. رهبران چین، می خواستند رشد اقتصادی چین را کاهش دهند تا از تورم جلوگیری کنند. همچنین بانک مرکزی اجازه داد یوان رشد کند و در 26 ژانویه 2014، به بالاترین سطح خود رسید.

در بین سال های 2014 و ژانویه 2017، چین اجازه داد تا برای رشد صادرات خود یوان کاهش یاید. یکی از دلایل آن، این بود که دلار 15 درصد در برابر بیشتر ارزهای اصلی بالا رفته بود و یوان را با خود بالا می کشید. یوان در مقایسه با سایر شرکای تجاری خود که چندان متصل به دلار نبودند، بیش از حد ارزش گذاری شد. در سال 2017، دولت چین 8 درصد یوان را بالا برد ولی در سال 2018 پس از جنگ تجاری، با وضع تعرفه بر صادرات چین به ایالات متحده، یوان تضعیف شد و پایین آمد.

yuan

یوان و دلار چگونه بر یکدیگر تأثیر می گذارند

دولت چین ارز خود را به دلار آمریکا، بزرگترین شریک تجاری خود متصل کرده است، البته این یک کارغیر معمولی نیست. اکثر کشورها واحد پول خود را به دلار امریکا یا بزرگترین شریک تجاری خود متصل می‌کنند و ارزش پول خود را ثابت نگه‌می‌دارند و به تجار و سرمایه‌گذاران کمک کرده تا با اطمینان تجارت کنند. سرمایه‌گذاری درارز چین غیرضروری به نظر می رسد، زیرا هنوز به صورت آزاد با دلار گره خورده و اگر یوان افزایش یابد، فقط به این دلیل است که دلار نیز افزایش یافته است.

چرا چین به دستکاری ارز متهم می شود؟ 

هر کشوری که برای تقویت صادرات ارزان قیمت، ارز خود را به طور مصنوعی پایین نگه‌می‌دارد و می تواند به دستکاری ارز متهم شود. کشورهایی که از ارزش پول ملی کمی برخوردار هستند، صادرات بیشتری دارند زیرا قیمت محصولات آن‌ها کمتر از محصولات رقیبانشان است.

یوان چگونه بر مصرف کنندگان تأثیر می گذارد؟ 

زمانی که ارزش یوان کم باشد، قیمت بسیاری از محصولاتی که از ایالات متحده و سایر کشورها به چین وارد می شود، کاهش یافته و این امر برای مصرف‌کنندگان خوشایند می‌باشد. از جمله این موارد می توان اشاره کرد به مهم ترین محصولاتی مانند: رایانه‌ها، تلفن‌های همراه، پوشاک ،اسباب بازی‌ها و وسایل ورزشی. همچنین پایین بودن قیمت واردات نیز خطر تورم را می تواند به حداقل برساند.

اسکناس و سکه‌های بانکی رایج در چین

در حال حاضر اسکناس‌های با ارزش  1، 5 ، 10 ، 20 ، 50 و 100 یوان در گردش هستند. سکه‌های یک یوان نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل وجود تورم، اسکناس یا سکه با ارزش کمتر از یک یوان، از جمله یک جیائو و پنج جیائو، به ندرت در چین استفاده می‌شود.

یوان

نرخ ارز واحد پول چین 

ارز چین آزادانه قابل تغییر نیست، به این معنی که نرخ ارز RMB گاهی تحت تأثیر دولت قرار می‌گیرد و پیش بینی آن دشوار است. اساساً، دولت چین دوست ندارد شاهد نوسانات زیادی در نرخ ارز Renminbi باشد و برای جلوگیری از این امر هر از گاهی مداخله می‌کند.

نقش بین المللی RENMINBI

از نظر اندازه و پویایی، اقتصاد جمهوری چین (PRC) در میان بازارهای نوظهورنیز برجسته است. این کشور در حال حاضر به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است و اکنون یکی از بزرگترین عوامل رشد جهانی است. اگرکشور چین به مسیر رشد فعلی خود ادامه دهد، ممکن است به زودی به بزرگترین اقتصاد جهان  تبدیل گردد.

نگرانی برای گران شدن در هنگام سفر به چین

اگرمی خواهید به کشورچین سفر کنید، ممکن است این نگرانی را داشته باشید که ارز ممکن است قبل از سفر افزایش یابد، ولی می توانید با سرمایه‌گذاری در یک صندوق ارزی نگرانی خود را بر طرف کنید، که اگر یوان افزایش یافت، سرمایه شما نیز افزایش می‌یابد. مسافران کشور چین، اغلب در رابطه با پول چینی گیج می‌شوند. در انگلیس برخی از مردم، یوان را “دلار چینی” می‌نامند. برای سفر به کشور چین بهتراست پول این کشور را همراه داشته باشید. مسافران می توانند از طریق صرافی های داخل کشور این ارز را تهیه کنند و یا می‌توانند دلار با خود داشته و در کشور چین آن را در صرافی‌ها به ارز این کشورتبدیل کنند ولی در نظر داشته باشید که درصدی را صرافی‌ها برای تبدیل پول نیز، بر می‌دارند.