همه چیز در مورد صرافی

دلار

صرافی به چه معناست 

صرافی در لغت به معنای داد و ستد انواع پول است. در زمان‌های دور که صرافی‌ها وجود نداشتند، مردم به علت نا ‌‌آگاهی از وزن و عیار طلا و …، ضررهای بسیاری را متحمل می‌شدند. صرافی، شغلی به شمار می‌آید که حق قانونی دارد و می‌تواند تبادلات ارزی انجام دهد.

صرافی‌ها در مکان‌های مختلفی مشغول به فعالیت هستند، ممکن است تجارتی کوچک و حتی بدون دفتر باشند یا ممکن است دفتر بزرگی داشته باشند. دفاتر صرافی، در بانک‌ها، آژانس‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها در حال فعالیت هستند. صرافی‌ها در واقع مکانی برای تبادل ارز هستند که مردم به آن‌ها رجوع می‌کنند. نرخ ارز در صرافی‌های مختلف، متفاوت است. در ادامه مطلب، درباره صرافی‌ها و کار آنها توضیح می‌دهیم.

 

تاریخچه‌ی صرافی  

صرافی‌ها در زمان های بسیار دور، حدود هزار سال قبل از میلاد به وجود آمدند و تا به امروز گسترش و پیشرفت یافته‌اند. در زمان قرون وسطی در اروپا شهرهای بسیاری بودند که واحد پول مخصوص خود را داشتند و هنگامی که فردی از شهری به شهر دیگر سفر می‌کرد مجبور بود پول خود را با پول آن شهر تعویض کند، تعویض پول برعهده‌ی صراف‌ها بود.

در ایران، کار صرافی از شهرشیراز شروع شد و در قرن نوزدهم میلادی صرافی‌ها گسترش یافتند و تا قبل از اینکه بانکداری در ایران به وجود آید صرافی‌ها در بیشتر شهرها نمایندگی داشتند. به تدریج صرافی‌های بین‌المللی در بغداد و هند و روسیه شروع به فعالیت کردند. با گذر زمان این شغل گسترش پیدا کرد و به صورت تخصصی صراف‌ها مشغول به کار شدند.

 

دلار
دلار

 

انواع صرافی  

معمولا صرافی‌ها با توجه به توان و ظرفیت خود، خرید و فروش نقدی ارز و اموری که مربوط به حواله‌های ارزی است را انجام می‌دهند. انواع صرافی‌ها شامل:

 • صرافی‌هایی که فقط به خرید و فروش نقدی ارز و سکه‌های طلا و نقره می‎‌‌‌پردازند و سایر معاملات ارزی توسط این صرافی‌ها ممنوع به حساب می‌آید.
 • صرافی‌هایی که علاوه بر خرید و فروش ارز، سکه‌های طلا و نقره، نقل و انتقال ارز با توجه به مقررات ارزی نیز انجام می‌دهند. البته کارهایی که مربوط به حواله‌های ارزی است، نیاز به مجوز از بانک مرکزی دارد.

 

خدمات صرافی‌ها  

افراد می‌توانند به صورت حضوری و آنلاین به صرافی مراجعه و نیازهای ارزی خود را رفع کنند. در صرافی خرید و فروش ارز صورت می‌گیرد که پول یک کشور با پول کشور دیگر مبادله می‌گردد. مثلا اگر فردی بخواهد پول کشور خود را به پول کشور دیگری تبدیل کند به صرافی مراجعه می‌کند و ارزی را که می‌خواهد، خریداری می‌کند. مبلغ خرید و فروش ارز وابسته به نرخ بین‌المللی می‌باشد، که البته ارزش آن روزانه متغیراست.

بانک مرکزی فقط برای معامله‌های بزرگ و تقاضاهایی که مربوط به تجارت و صنعت است، فعالیت می‌کند، ولی اگر فردی بخواهد به کشور دیگری سفر کند باید به صرافی‌ها مراجعه کند. صراف‌ها باید با بازار جهانی هماهنگ باشند و در هر لحظه نرخ ارز را چک کنند. صراف‌های ایران، باید با امارات متحده عربی در ارتباط باشند، زیرا آنها، نرخ ارز را در ایران مشخص می‌کنند. معمولا تا قبل از ساعت 11 نرخ ارز مشخص نیست، زیرا صرافی‌های امارات از ساعت 11 شروع به کار می‌کنند.

ارز
ارز

انتخاب صرافی  

درابتدا، فرد باید هدف خود را از رفتن به صرافی مشخص کند، که آیا برای خرید و فروش ارز می‌خواهد به صرافی رجوع کند یا برای سرمایه‌گذاری؟

امکان اینکه ارز در صرافی‌های مختلف با قیمت‌های متفاوت به فروش برسد وجود دارد، که البته این تفاوت قیمت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثلا بستگی به موقعیت مکانی صرافی دارد یا مبادلات زیاد یا کمی که در آن انجام می‌شود. اعتبار صرافی، یکی از ویژگی‌های مهمی است که باید از آن اطلاع داشته باشید.

درباره صرافی که قرار است به آن مراجعه کنید تحقیق کنید، مثلا در گوگل نام صرافی را سرچ کنید که اگر مشتری ناراضی از آن صرافی وجود داشته باشد، شما آگاهی پیدا کنید. پس با آگاهی و اطلاعات کامل به صرافی‌ها مراجعه کنید. معمولا بعضی از صرافی‌ها کارمزدهای بیشتری دریافت می‌کنند که البته برای برخی چندان مهم نیست ولی برای بعضی از افراد که به صورت مداوم با صرافی‌ها در ارتباط هستند، کارمزد نیز اهمیت دارد.

 

نکاتی درباره مراجعه به صرافی   

 • هنگام مراجعه به صرافی به مجوز بانک مرکزی دقت نمایید، زیرا این مجوز باید در دید مشتریان باشد.
 • در هنگام دریافت اسکناس، سعی کنید اسکناس‌هایی که عیب و نقص دارند را تحویل نگیرید که مبادا باعث مشکلی شود.
 • معمولا در روزهای تعطیلی و ساعت‌های غیر اداری به صرافی‌ها رجوع نکنید زیرا قیمت‌ها واقعی نیستند.
 • برای خرید، از چند صرافی قیمت بگیرید، زیرا حتما اختلاف قیمت را خواهید دید.
 • هنگام تحویل اسکناس از فروشنده درخواست کنید تا اسکناس‌ها را در زیر نور ماورای بنفش قرار دهد، به این دلیل که اسکناس تقلبی دریافت نکنید.
 • به تاریخ انتشاری که روی اسکناس وجود دارد دقت کنید.
 • صرافی‌هایی را انتخاب کنید، که از امنیت کافی برخوردار باشند، زیرا محیطی امن و مطمئنی برای مبادله ارزهای شما فراهم کنند. مثل وجود دوربین‌های مداربسته.
 • برای تغییر پول خود حتما مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشید.
 • قبل از خارج شدن از صرافی اسکناس‌های خود را شمارش و بررسی کنید، در صورت گرفتن اسکناس‌های تقلبی، به پلیس گزارش دهید.
 • در صورت بروز اختلاف، رسید مناسبی به عنوان مدرک داشته باشید، حتی اگر مبلغ مربوطه کم باشد. همچنین رسید شما باید دارای مشخصات تجاری صرافی و جزئیات معامله باشد.

 

صرافی
صرافی

 

به طور کلی، در صرافی خرید و فروش کالا انجام می‌شود و کارشان مانند فروشنده‌های کالاست ولی با این تفاوت که آنها به جای کالا، خرید و فروش ارز انجام می‌دهند. در این شغل اطلاع  لحظه‌ای از نرخ ارز بسیار مهم است. معمولا برای مسافرت رفتن به کشورهای خارجی، افراد به صرافی‌ها می‌روند و پول خود را به پول کشور مقصد تبدیل می‌کنند و برای تبادل ارزهای سنگین که مربوط به تجارت می‌شود، به بانک مرکزی مراجعه می کنند.

شما عزیزان برای انجام هر گونه امور ارزی می توانید با ما در پرشیا ارز تماس بگیرید.

پرشیا ارز آماده خدمت رسانی به شما می باشد.